7 типових помилок недосвідчених програмістів


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

Скільки люди вчитимуться програмуванню, стільки припускатимуться тих самих помилок. Є граблі, на які просто неможливо не наступити. Проте незначна помилка на початку розробки може обернутися на сильний головний біль для програміста і його колег у майбутньому. Хочеться вірити, що читачі цієї статті зможуть звести кількість прийняття хибних рішень у ході розробки програми до мінімуму.

 

1. Невміння кататися на велосипеді

Несподівано, так? Насправді ми хотіли сказати, що в епоху дот-нетів, мак буків і web 2.0 все (або майже все) вже написано. На будь-якій більш-менш популярній мові програмування – по декілька фреймворків і середовищ розробки, у тому числі багато безкоштовного, але якісного софтвера і величезна кількість CMS ‘ок і движків сайтів, для яких, у свою чергу, тисячі плагінів, що розширюють їх функціонал.

Герб програмістів від Типового програміста

Програмісти-початківці  часто або забувають про цей факт, або вперто його ігнорують. Вони, можливо, і розуміють, що хтось вже розв’язав задачу, яка зараз стоїть перед ними, і пропонують розв’язання безкоштовно, але це чомусь це не зупиняє їх від винаходу велосипедів, які у більшості випадків виявляються менш якісними, ніж відомі аналоги. Замість вигадування краще знайти приклад із відкритим кодом і зосередитися на інших задачах.

2. Використання невідповідних засобів розробки

Знаєте, деякі з гордістю заявляють, що пишуть веб-сторінки у блокноті Windows. На їх думку, цим фактом вони підкреслюють деякий аскетичний стиль програмування, який наслідують, а насправді – ще раз демонструють свою глупоту. Знову ж таки, у наш час є багато зручних середовищ і засобів розробки, які спрощують написання коду, заздалегідь перевіряють у ньому помилки, видають підказки і т. ін. Навіщо нехтувати наявними благами програмування? Мабуть для того, щоб зробити більше помилок і згаяти зайвий час на відладку – інших причин я не бачу. Використовуйте блокнот як блокнот!

3. Питання, на які вже 100 разів відповіли

До того як запитувати що-небудь на форумах і у співтовариства, пошукайте відповідь на своє запитання. Якщо Ви програміст-початківець, то напевно хтось до Вас вже цікавився тим, що Вам зараз незрозуміло. Спочатку шукайте інформацію в мануалах, документації, на форумах, у розділах FAQ, а тільки потім, у разі невдалого пошуку, запитуйте інших.

4. Милиці (Костилі)

У новачків код пістрявить неочевидними ходами і розв’язаннями. Деякі з них з’являються в результаті того, що при тестуванні програма починає поводитися не так, як очікується. Замість того, щоб докопатися до суті проблеми, недосвідчений програміст на швидку руку починає вставляти в код латочки, які спотворюють програму. Доходить до смішного. Наприклад, на сайті була форма, куди користувач повинен був ввести число від 0 до 999. Замість того, щоб отримати з поля дані й перевірити, чи дійсно це число знаходиться в заданому діапазоні, людина зробила перевірку на кількість символів не більше трьох. У результаті в логіці програми стає важко розібратися. Ще складніше буде вносити зміни і розширювати функціонал.

5. “Цього точно ніколи не буде”

Улюблений прийом новачка – ігнорувати обробку некоректних вхідних даних. Мотив: “Цього точно ніколи не буде”. Напевно, буде! “Закон підлості програміста” – станеться саме те, чого ти не передбачив. Потрібно бути готовим, що там, де повинні ввести рік народження, вводитимуть все, що завгодно, крім потрібних чотирьох цифр. При цьому ще треба придумати правильні обмежувальні умови.

6. Негарний код

Чи варто говорити, що спочатку багато хто не замислюється про довжину рядків коду, розмір функції, забуває про коментарі і так далі. Не замислюються в основному тому, що не мають досвіду тривалої розробки, коли починаєш розуміти, що все те, що на перший погляд здається дрібницею, насправді є дуже важливим для життєздатності програми надалі.

7. Не вийшло з першого разу – шукаємо простий шлях

Напевно, всі за собою помічали: з якоїсь незрозумілої причини програма працює некоректно, а в чому справа – ми ніяк визначити не можемо. Тоді ми і починаємо підставляти милиці з пункту 5. Наприклад, є файл з оголошеннями констант і функціями, який використовують різні модулі програми. В одному модулі цей файл забули включити, що в ході виконання привело до виведення помилки інтерпретатором про те, що не знайшлася константа з таким-то ім’ям. Замість того, щоб розібратися, де вона оголошена і чому не знайшлася, ми беремо і ще раз оголошуємо її в проблемному модулі. Це хибне рішення. Не робіть так, шукайте корінь проблеми!

Вчимося на своїх помилках і не забуваємо: добре написана програма – плюс один до карми!

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Trends: https://echo lviv ua/dev/7689, помилка програміста

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *