Чим зайнятися після роботи: мови і середовища програмування для найменших


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

Програмісти зараз затребувані майже усюди, тому недивно, що деякі батьки хочуть, щоб їх діти стали розробниками. З чого ж почати навчання програмуванню? Щоб допомогти Вам знайти відповідь на це запитання, ми зібрали декілька мов програмування та інструментів для найменших.

Це також цікавий спосіб розважитися, якщо Ви вже програміст.

 

Scratch

Scratch – безкоштовна мова програмування для дітей, розроблена лабораторією MIT Lifelong Kindergarten Lab. Мова супроводжується керівництвом для початківців та інструкціями для батьків. MIT навіть підготував картки для вивчення принципів програмування, коли комп’ютера немає поруч.

Прим. Якщо зараз Ви зрозуміли, що ця розвага не для Вас, а чимось цікавим зайнятися все-таки хочеться, то Ви можете пограти в якусь гру для програмістів.

Scratch використовує блоковий інтерфейс: для створення програм треба об’єднувати різні компоненти, наприклад, дії, події і оператори. Форма кожного блоку вибрана так, щоб він був сумісний лише з потрібними блоками. Виходить щось на кшталт пазла.

Scratch можна використати для створення анімації і ігор, використовуючи надані або завантажені самостійно зображення. Діти можуть ділитися результатами своєї творчості в онлайн-співтоваристві мови програмування.

Оскільки Scratch безкоштовний і добре підтримується, це претендент на перше місце серед мов програмування для дітей. Недивно, що його вплив можна помітити у багатьох інших мовах, наприклад, в Blockly.

Оптимальний вік: 8-16

Вимоги: комп’ютер на macOS, Windows або Linux.

Blockly

Blockly – це погляд Google на Scratch. Помітною відмінністю є те, що складену з блоків програму можна вивести у вигляді коду на декількох повноцінних мовах програмування: JavaScript, Python, PHP, Lua і Dart. Це робить Blockly більше візуальним редактором, ніж мовою програмування для дітей.

Код з’являється у вікні праворуч відразу після з’єднання блоків. Мови програмування можна міняти на льоту, щоб оцінити різницю в їх синтаксисі. Це робить Blockly ідеально відповідним для старших дітей, яких вже не так цікавлять мультяшні коти Scratch.

Для тих, хто думає, що Blockly виглядає як логічне продовження Scratch, у нас є гарна новина: Google працює з MIT над новою версією Scratch, що ґрунтується на платформі Blockly.

На жаль, підтримка Blockly поки що не на такому рівні, як у Scratch, та й керівництва невеликі, тому для вивчення цього середовища програмування рекомендована допомога батьків.

Оптимальний вік: 10+

Вимоги: комп’ютер на macOS, Windows або Linux.

Alice

Alice – це безкоштовний інструмент для вивчення основ об’єктно орієнтованих мов на кшталт C++. У ньому використовується вже знайомий блоковий підхід, що дозволяє дітям створювати ігри й анімовані зображення c допомогою 3D-моделей, сцен і рухів камери.

Інтерфейс “drag’n’drop” і зрозуміла кнопка “Play” явно збентежать дитину менше, ніж громіздкий інтерфейс Scratch. Програми, або “методи”, можуть бути конвертовані в Java, що дозволить перейти від блокового інтерфейсу до звичайної мови програмування.

Alice створена в Університеті Карнегі-Мелон, і хоча сайт виглядає посередньо, програма все ще знаходиться в розробці.

Оптимальний вік: 10+

Вимоги: комп’ютер на macOS, Windows або Linux (при установці на Mac треба дозволити установку додатків з будь-яких джерел).

Swift Playgrounds

Swift – це мова програмування для розробки iOS-додатків. Swift Playgrounds – гра для iPad, розроблена для навчання дітей азам програмування на Swift. Гра безкоштовна і не потребує наявності спеціальних навичок.

Додаток містить багато керівництв з використання різних команд мови, які в даному разі використовуються для переміщення персонажа на ім’я Байт по тривимірному світу. Хоча для використання додатка не потрібно мати спеціальних навичок, дітям все ж доведеться “покурити мануали”, щоб вирішити деякі задачки.

Оптимальний вік: 10+

Вимоги: iPad.

Прим. До речі, нещодавно ми опублікували список додатків для вивчення програмування на мобільних пристроях, до якого входив і цей додаток – рекомендуємо прочитати.

Twine

Для дітей, яких більше цікавить створення ігор і красивих історій, ніж технічна сторона програмування, підійде Twine.

Twine – це додаток для створення нелінійних історій, який використовують люди різного віку, включаючи дорослих і викладачів. Twine навчає не програмувати, а структурувати і випускати нелінійні ігри та історії.

Історії Twine складаються з текстових сторінок і зображень, як сайти. Інтерфейс показує пов’язані сторінки, в які можна додавати текст, посилання і картинки. Додаток чудово підходить для створення ігор, у яких будь-який вибір гравця веде в окрему гілку розвитку подій.

Хоча цей додаток не навчає дітей програмуванню, він дає їм можливість набути відмінних навичок планування і геймдизайну. У додатка відмінна вікі, багато керівництв і активне користувацьке співтовариство.

Користуватися Twine можна як онлайн, так і офлайн.

Оптимальний вік: 12+

Вимоги: комп’ютер на macOS, Windows або Linux.

LEGO Mindstorm Robotics

Ще одним підходом до вивчення програмування є вивчення роботів. Багатьом дітям подобається, коли вони можуть бачити результат своєї програми наживо. Є багато різних програмованих роботів і мов для роботи з ними, але лише система LEGO Mindstorms може похвалитися великим співтовариством у цій галузі й доброзичливим до користувача додатком. Середовище для розробки можна скачати безкоштовно, але для запуску програм потрібний набір LEGO Mindstorms. До речі, купувати набори не обов’язково – в деяких школах і бібліотеках вони є у вільному доступі.

Середовище розробки LEGO EV3 можна використати на комп’ютерах і планшетах. У ньому використовується блоковий інтерфейс LEGO Block, але, на відміну від Scratch і Blockly, програма складається горизонтально. Для управління роботами LEGO Mindstorms користувачі комбінують різні дії, змінні й події. Мова програмування проста для дітей, але часто ці набори купують і дорослі – іноді змагання зі складання LEGO-роботів можна побачити і на різних IT-конференціях.

До речі, нещодавно LEGO анонсувала набір Boost, розроблений з метою дати дітям можливість керувати моделями. LEGO Boost набагато простіший, ніж LEGO Mindstorms, і тому доступніший. Акцент тут робиться на складання роботів і розвагу, але ентузіасти зможуть вивчити засади програмування.

Оптимальний вік: 10+

Вимоги: комп’ютер на macOS або Windows або планшет на Android або iOS.

Kodu

Kodu – це додаток для розробки ігор, розроблений Microsoft для Xbox 360. Версія для Windows безкоштовна, а для Xbox 360 – коштує $4,99. Діти можуть використати його для дослідження і розробки тривимірних ігор.

Графічний інтерфейс Kodu дуже зручний, а у версії для Xbox програмувати можна прямо на геймпаді. Так що, якщо у Вас є відповідне устаткування, Kodu – це старий, але не даремний інструмент.

На жаль, версії для Xbox One немає і не передбачається, але наявні версії повністю завершені.

Оптимальний вік: 8-14

Вимоги: комп’ютер на Windows 7 і нижче або Xbox 360.

Варіанти для старших дітей 

Переклад статті “7 Free Programming Languages to Teach Kids How to Code”

Старшим дітям  варто зайнятися звичайними мовами програмування на кшталт Python, Java чи Ruby. Khan Academy, Codecademy і Coursera пропонують безкоштовні онлайн-курси для програмістів-початківців. У нашому розділі “Навчання програмуванню” Ви можете знайти багато навчальних матеріалів. Також можна спробувати свої сили у створенні модів для Minecraft. Minecraft-співтовариство дуже активне і склало багато керівництв. Ще одним варіантом є Unity 3D, призначений для розробки ігор. Важливо пам’ятати: який би спосіб вивчення програмування Ви не вибрали, обов’язково зіткнетеся з купою проблем, які важливо розв’язати, часто методом спроб і помилок. Тому від батьків насамперед потрібні терпіння й підтримка.

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Trends: безкоштовні речі на дітей, чим зайнятися після роботи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *