Як Linux допоміг мені стати просунутим користувачем ПК


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

Розповідає Джонатан Террасі, автор на LinuxInsider


Запитайте будь-якого з моїх друзів про моє головне захоплення, і вони вам тут же дадуть відповідь, що це Linux. Проте вас, можливо, здивує, що майже два роки тому я навряд чи знав, що це таке, і вже тим більше не збирався замінити їм Windows.

У цій статті я хочу поділитися своєю історією про те, як став не просто користувачем Linux, а переконаним прибічником ідеології відкритого ПО.

Потреба у безпеці

Раніше я був звичайнісіньким користувачем Windows, мої знання про комп’ютери обмежувалися базовими поняттями, а стежив я тільки за головними технічними новинами.

Моє відношення до світу IT почало мінятися після знайомства з доповіддю про розвідувальні програми Агентства Національній Безпеці США влітку 2013 року. Викриття Едвардом Сноуденом факту масового стеження в інтернеті викликало у мене тривогу, а також підкреслило, як мала більшість з нас робить – або навіть знає, що робити – щоб забезпечити недоторканість нашого приватного життя.

До цього я не надавав особливого значення комп’ютерам і їх ролі в моїх особистих справах, але тепер я усвідомив, наскільки важливо узяти під контроль своє цифрове життя і пристрої, які її підтримують.

Я розумів, що для досягнення цієї мети мені належало пройти непростий шлях і ретельно продумати усі кроки. Упродовж наступних декількох місяців свій вільний час я присвячував пошуку в інтернеті керівництва по захисту особистих даних, шифруванню і іншій подібній техніці.

Експерти скажуть вам, що якщо ви намагаєтеся зовсім вислизнути від розвідувальних агентств, то простіше здатися. Але ви можете протистояти хоч би частини спостереження, використовуючи програмне забезпечення з відкритим кодом. Як я скоро виявив, Linux – лідер серед такого ПЗ.

Провівши подальші дослідження, я розібрався, що ж такого особливого в програмному забезпеченні з відкритим початковим кодом. Левова частка ПЗ, яке ми використовуємо щодня: від месенджерів до операційної системи – є протилежністю відкритому ПО –  ПЗ, у якого є власник.

Наприклад, коли розробники Microsoft працюють над Windows, вони пишуть початковий код якою-небудь мовою програмування і поширюють його тільки серед своєї команди. ПЗ, що випускається ж, містить лише машинний код для виконання комп’ютером, який є не читабельним для людини і в загальному випадку не перевідним назад в початковий код.

При такій моделі тільки розробники програмного забезпечення дійсно знають, що саме ПЗ робить, чи шкодить воно потайки своїм користувачам і чи стежить за ними.

Відкрите ПЗ публікується у вигляді початкового коду і супроводжується скачуваними пакетами з бінарним кодом для установки. Це означає, що будь-хто, якщо бажає може подивитися початковий код, а ті, у кого досить технічної майстерності, можуть перевірити його і попередити користувачів, якщо він виявиться шкідливим або таким, що містить помилки.

Після ретельного дослідження стало ясно, що єдина операційна система, яка могла б гарантувати мою персональну безпеку і незалежність як користувача, – це та, яка підтримує ідеологію відкритого початкового коду. Linux широко відомий як друг і захисник приватного життя. Я був готовий здолати важкий перехід, а моя переконаність у важливості персональної безпеки надала мені упевненості спробувати.

Перші кроки

Хоча моє рішення перейти на Linux було раптовим, процес переходу був поступовим. Я розпочав з установки Ubuntu – легко керованого і доброзичливого до новачків-користувачів Linux, щоб використати його спільно з Windows на моєму старому ноутбуку.

При кожному запуску комп’ютера я міг вибирати між Ubuntu і Windows, таким чином я поступово звикався з Linux, залишивши утішливу можливість використати Windows на випадок, якщо в Ubuntu була відсутня потрібна звична функція.

Пошкоджений жорсткий диск не дав мені довго насолоджуватися цими налаштуваннями, що я сприйняв як можливість вибрати новий ноутбук, на якому використовуватиму тільки Linux. Оскільки стандартний набір процесорів, графічних карт і безпровідних адаптерів Intel добре працює з драйверами Linux, я вибрав Lenovo ThinkPad.

Я розпочав з чистого аркуша, повністю видаливши Windows з нового пристрою в користь Debian – універсального і стабільного дистрибутива, на якому грунтована Ubuntu. Ледве виживаючи без подушки безпеки у вигляді Windows, я розвивав свої навички і скоро занурився в раніше невідомий мені світ командного рядка.

Після року роботи з Linux я вжив рішучі заходи і встановив Arch Linux, який вимагає значно складнішого настановного процесу, включаючи повне шифрування диска. Ця ніч установки Arch під наглядом ветерана Linux – одне з головних досягнень в моєму житті, якими я дуже горджуся.

Протягом цього шляху на мою частку випадали випробування: іноді додатки, які без проблем запускалися на Windows, вимагали стомливих додаткових кроків або установки відсутніх драйверів. Я або долав це, або ухилявся і продовжував осягати Linux у своєму темпі.

Упевнене зростання

Тільки тоді я відчув, що нарешті почав чомусь навчатися. Я взявся за Linux, щоб приручити мій комп’ютер і переконатися, що він працює на мене, а мою залученість підтримала та свобода модифікації і персоналізації, яку пропонує Linux.

Будучи відкритим програмним забезпеченням, Linux відкритий для персоналізації. Хоча спочатку я чекав, що проводитиму велику частину часу, вивчаючи методи забезпечення безпеки (чим я все ще займаюся), я також помітив, що приділяю немало уваги конфігураційним панелям і продумуванню усіх кольорів, значків і меню.

Щоб звикнути, знадобився час, але чим більше я пірнав в щось нове, тим упевненіше і цікавіше мені ставало.

Майже два роки після початку шляху я почував себе за своїм комп’ютером як вдома, чого не відчував ніколи раніше. Я не зміг би персоналізувати Windows таким чином, як хотів, і тим більше не зміг би йому повністю довіряти, будучи знайомий із співтовариством Open Source.

Те, що раніше було шматком заліза в моїй власності, тепер стало тим, з чим я маю зв’язок не менш тісний, чим журналіст зі своїм блокнотом або скрипаль зі своїм інструментом.

Я навіть шкодую, що мій телефон не пристосований для Linux так, як мій ноутбук, і думаю, як це можна виправити. А доки продовжуватиму возитися з Arch, відкриваючи нові куточки і досліджуючи нові можливості кожен раз, як випаде нагода це зробити.

Переклад статті “How Linux Helped Me Become an Empowered Computer User”

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *