Історія успіху програміста: перетворення мрії дитинства на реальність


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

Якщо у вас є мрія і прагнення перетворити її на реальність, рано чи пізно вона обов’язково виконається. Ділимося з вами історією і порадами людини, що з дитинства мріяла стати програмістом, але що стала ним, по волі обставин, лише в 40 років.

Дитинство

Коли дерева були великі, трава зеленіша, школа десятирічною, а мені було 12 років, до мене підійшов завідувач по позашкільній роботі і сказав: “Ідем”. Куди і навіщо, я не запитав, але мовчки пішов за ним. Він мене привів до залізних дверей, які охоронялися сигналізацією, і доступ туди був відкритий тільки старшокласникам і виключно під наглядом учителів. А такі, як я, могли хіба що підглядати в прочинені двері, поки старші учні заходили на урок. Це був комп’ютерний клас, один з найкрутіших на той момент в нашому місті. У нім було встановлено 12 комп’ютерів БК- 0010.

Виявляється, в школі було вирішено організувати комп’ютерний гурток для середніх класів, і я потрапив в число обраних 12-ти чоловік. На першому занятті, щоб освоїтися, викладач просто ставив різні ігри (за допомогою 5-ти дюймових дискетів зі своєї машини) і ми з цікавістю грали те, що більшість з наших друзів бачили тільки по телевізору. На другому занятті ми почали вивчати першу свою мову програмування “Фокал”. Ми вчилися малювати, використовуючи перші свої вивчені оператори “SET”, “TYPE”, “XECUTE” і функції “FP”, “FV”.

Після цього я “захворів”, думати ні про що інше не міг. Просто “пограти на комп’ютері” мені стало не цікаво. Я завів товстий зошит, в якому намалював точну копію клавіатури. Я вклеював в зошит листи міліметрівки з розрахованим розміром по дозволу екрану, на яких я малював картинки, щоб легше вираховувати координати точок і переводити в програмний код. Кожна програмка записувалася в зошит, а потім я тренувався її набирати на своїй намальованій клавіатурі, щоб на занятті в школі встигнути все ввести в комп’ютер.

Я зрозумів, що можна робити багато чого, а не тільки малювати. Я написав свою першу гру “Вгадай число”, потім пішли безліч версій “Змійки”, “Марсів”, “Лабіринтів”. Особливою популярністю в школі користувалася моя програмка, що виводить графіки різних біоритмів.

Інтернету тоді не було, тому я майже жив у бібліотеці і читав про комп’ютери все, до чого могла дотягнутися моя “розумівка”. Це помітив викладач, і я став єдиним в школі, кому дозволялося бути в комп’ютерному класі у будь-який час. Мені дозволялося бути присутнім на усіх “чужих” уроках, залишатися в класі на змінах, а коли викладачеві потрібно було піти на якийсь час, він просто закривав мене в класі на ключ.

Я був у 7-му класі, а інформатика починалася в 9-му. Були олімпіади за 9-й клас, але дальше міської мене не пустили із-за розриву в знаннях математики в два класи. Я чекав 9-го класу. Саме тоді я відчув, що найкраще навчання, це коли тобі надають усі умови і не заважають, а захопленість свою справу зробить. Це те, з чим допоміг мені мій перший учитель інформатики.

Залишалося одне літо до 9-го класу, коли ми переїхали в інше місто. Комп’ютерів в тій школі не виявилось, а інформатику ми вивчали по картинках. Програмістом я не став. Не знаю чому. Може, із-за 90-х, коли навчання стало не в честі. Може, “перехідний” вік і конфлікти з учителями. Може, просто поруч не виявилося того, хто направить.

Зрілість

Коли мені стукнуло 18 років, на свої кровно зароблені гроші я купив свій особистий перший комп’ютер. Це був Spectrum – 128, з монітором і двома дисководами під 5-ти дюймові дискети.

І тут мене знову “понесло”: черга дрібних іграшок спочатку на бейсику, потім, коли стало не вистачати продуктивності – асемблері. Потім була моя перша “не іграшка”, програма для ведення складу і фінансового обліку, тоді я уперше по-серйозному зіткнувся із структурами даних, форматом їх зберігання і необхідністю якось викручуватися в умовах наявних ресурсів. Але і тут – в 20 років я чоловік, і сімейні потреби витіснили програмування в статус “минулого хобі”.

Переломний момент

Наступний комп’ютер у мене з’явився, коли мені було вже 35 років. Як і раніше, мене притягали ігри. Я грав у все: від заморочених тетрисів до ММОРПГ. І, звичайно, мене знову почали відвідувати думки про написання своєї гри. Набравши книг для чайників, я почав вникати в нові для себе ази написання коду. І тут я зрозумів, що сам не впораюся.

За ці роки багато що змінилося. 15 років для IT- індустрії – це вічність. IT- індустрія покинула середовище обраних і розширила свій ареал доступності масам. Хорошу програму вже неможливо написати в одне обличчя, це стало можливістю команд, що спрацювалися. Змінилися вимоги до продукту, змінився підхід до його створення. А найважче, що для мене виявилося каменем спотикання – це інше мислення, все стало по-іншому. Враховуючи, що останній десяток років я заробляв музикою і мізки працювали зовсім не у бік обчислень і логіки, я уперся у безвихідь.

І ось, в 36 років, заради свого хобі, я наважився піти вчитися програмуванню. Вивчивши простори інтернету, я знайшов найближчу комп’ютерну академію, в якій через три дні починався учбовий сезон. Там ми вивчали увесь діапазон затребуваних і супутніх їм IT- технологій. Там же я визначився з напрямом – NET.

2,5 років навчання, дипломна робота на тему “Браузерна онлайн гра”, ідеї маленьких стартапів, відвідування конференцій з геймдеву. Але знову життя внесло корективи. Події південного Сходу зробили мене переселенцем, де рік я прожив не лише без інтернету, а навіть без комп’ютера, а випадкова травма руки зробила проблемною можливість заробляти тим, чим я заробляв останні 12 років – музикою.

Коли життя міняється в 20 років – це одне. Виявитися далеко від будинку, який обживав довгою працею і виявитися без можливості заробляти тим, що умієш, в 39 років – це катастрофа. Але “show must go on”, і я став думати, які навички я можу використати і в що готовий влити своє подальше життя.

Програмування? Іноземний громадянин, вища освіта – 2 курси, досвід – дипломна робота. Які шанси знайти роботу програмістом?

Перші спроби

Перше, що я зробив – зареєструвався на сайтах вакансій, вивчив їх. Спочатку намагався шукати стажування, але коли побачив, що їх по суті немає, став відгукуватися на вакансії, в яких, на мій погляд, було не так багато вимог. Перший раз натиснути на кнопку “відгукнутися” наважувався близько години. Але потім подумав, що втрачати нічого, а придбати щось, може, і вийде. Пам’ятаю, як хвилювався, коли прийшов перший лист від HR-менеджера з проханням передзвонити. За три дні до першої співбесіди прочитав дві книги: одну по C#, другу по SQL. Потім друга співбесіда, потім третя.

Якісь закінчувалися на питанні про громадянство, якісь тривали по часу-півтора з чергою загальних і технічних питань. Йдучи на чергову співбесіду, я знав, що мені там нічого не світить, але кожна співбесіда додавала досвід і знання: які питання можуть задаватися, як поводитися. Я не соромився витрачати час роботодавців, та зате тепер я знав, що їм треба, їх улюблені питання і відповіді, які вони хочуть від мене почути.

Після однієї з чергових співбесід я усвідомив, що усі мої знання і уміння ніщо в порівнянні з тим, що потрібно знати і уміти. Також мені необхідно було створити портфоліо. Тому наступним моїм кроком було “закриття” резюме. Я перестав відгукуватися на вакансії і вирішив згаяти час на підготовку до наступного етапу черги співбесід. Я склав список з вимог, описаних у вакансіях, записав багато “розумних” слів у блокнот і став шукати, як отримати усі ці знання.

GeekBrains

На просторах мережі знайшов декілька освітніх ресурсів, які притягнули мою увагу. Одним з них був IT- портал GeekBrains. Одним з безлічі плюсів була можливість стажування, яке я так шукав. Тому я довго не думав і купив увесь курс.

Особливо мені запам’яталися уроки по міні-іграх. Вела їх людина азартна до своєї улюбленої справи, він заражав своєю захопленістю і любив ігри, як і я. Ті три програми, написані за курс, стали першими в моєму “репозиторії” портфоліо. Але демонструвати міні-ігри на співбесідах мені здалося якось несерйозно, а запрошення на стажування від GeekBrains доки не приходило. Якщо гора не йде до Магомета, то Магомет йде до гори.

І ось нам усім прийшло запрошення на стажування від GeekBrains. Те, до чого ми приходили з досвідом, інтуїтивно, тепер набуло чіткої форми, стало розкладатися по поличках. Євгеній Картавець провів нас по усіх етапах розробки саме так, як це відбувається у більшості IT-компаній. А наше портфоліо поповнилося ще одним проектом! Це був “краулер” по збору статистики з веб-сторінок, де так само використовувалися технології, знання яких на сьогодні затребувані на ринку праці.

Сумніви

Але ось чим більше я вникав в сферу IT, тим більше у мене була паніка. Тим більше задавався питанням: “Куди я лізу?”. Наскільки мені далеко до необхідного упевненого рівня. Як зрозуміти, чи правильне я прийняв рішення – стати програмістом. Та ще і роботу знайти по цій професії?

Дедалі частіше у мене виникала асоціація: сорокарічна людина, самоуком погравши рік на скрипці, приходить влаштовуватися в симфонічний оркестр. У мене не було часу на природний процес “становлення професіоналом”, як у студентів ВНЗ. Їх шлях мені потрібно було пройти навіть не в два, і навіть не в три рази швидше. Поки стояв на зупинці, діставав планшет, щоб прочитати ще одну сторінку “Досконалого коду”. Навіть якщо їхати одну зупинку, устигав подивитися приклади роботи з бібліотекою.

За той час, що я створював портфоліо, я прочитав книги провідних гуру світу IT, вивчив патерни проектування, дізнався про бест-практики написання коду, відвідав дві конференції з .NET. Писати код стало моєю потребою, а Habrahabr і StackOverflow – улюбленим читанням. У якийсь момент я усвідомив, що вчитися можна нескінченно і все одно завжди почуватимешся не готовим. Тому я знову розіслав резюме.

Результат

Перші два дзвінки закінчилися на питанні про громадянство. На третьому мене запросили на співбесіду. Фактично роботодавці не ставили мені нових питань, які я б не чув на попередніх співбесідах. Але потім була просто бесіда. Вони поцікавилися проектами, в яких я брав участь, ділянками коду, чому саме ця бібліотека, переваги-недоліки. На другому етапі дали тестове завдання, яке потрібно було зробити до кінця тижня.

Зараз закінчився другий місяць випробувального терміну, і тепер я повноцінний працевлаштований .NET- розробник. Мені 40 років. Щоб тобі дали проект на розробку, як архітекторові, скільки потрібно часу? Я думаю, у тебе вийде зробити це швидше. Якщо ти, прочитавши статтю, все ще сумніваєшся, я поясню:

Як стати програмістом?

Коли піаніст підходить до рояля, він вже чує музику, яку він хоче зіграти. Він чує динаміку, кожен звук, кожну інтонацію музичної фрази. Він знає, як своєю рукою витягнути саме такий звук. А найголовніше, він відчуває потребу зіграти те, що він чує. Він хоче, щоб оточуючі теж це почули. Якщо ти підходиш до клавіатури так само, як цей піаніст, то для тебе немає іншого шляху, окрім як стати програмістом. Чи будеш ти видатним розробником, залежить від того, як багато часу ти витрачаєш на постійне вивчення і розвиток.

Як стати працюючим програмістом?

Для того, щоб працевлаштуватися, твої навички мають бути затребуваними. Щоб навички були затребуваними, треба знати і уміти те, на чому роботодавець зможе заробити. Щоб знати і уміти, треба вчитися і кодити, кодити і вчитися. У твоєму житті ніколи не буде моменту, коли ти з упевненістю скажеш собі: “Я все знаю”. Нинішнє “знаю і умію” через рік може бути нікому не потрібним, саме тому важливо вибирати ресурси, де тебе учитимуть новому “знаю і умію”.

Як стати працюючим програмістом в 40 років?

Попередні дві відповіді множ на 10. Не виходить – помнож на 100. І пам’ятай, робота тебе знайде. Приходячи на співбесіду, сидячи в офісі, я завжди думав, чи відчуваю я себе “вдома”? Прийшовши на останню співбесіду, я знав, що тут працюватиму, тому що я був “вдома”.

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Trends: всторії про програмістов, курсова робота django, пайтон для чайників

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *