Ламаємо стереотипи: 46 міфів про програмування


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

За час свого існування технологічна індустрія буквально обросла стереотипами. Сфера інформаційних технологій не залишилася осторонь: програмування “стало” виключно чоловічим зайняттям, причому відсутність навичок злому аккаунтів соціальних мереж стала приводом для кепкувань з боку людей, далеких від IT. Новачки оточені стереотипами, і через це їм буває складно почати кар’єру у сфері інформаційних технологій і, зокрема, в області створення ПЗ. Щоб їм було легше, ми зібрали найпоширеніші міфи про програмування, що заважають розвиватися в правильному напрямі. Спробуємо розібратися: де правда, а де брехня.

Зміст

  1. Загальні міфи про програмування (15).
  2. Міфи про навчання програмуванню (12).
  3. Міфи про обмеження (3).
  4. Міфи про можливості програмістів (2).
  5. Міфи про інструменти розробника (8).
  6. Міфи про кар’єру програміста (6).

Загальні міфи про програмування

1. Потрібно бути дуже розумним

Це найпоширеніший міф, який утримує новачків від написання своїх програм. Багато людей вважають себе недостатньо розумними, щоб стати програмістами. Та й самих програмістів нерідко наділяють здібностями не то роботів, не то геніїв. Проте, навчитися програмувати не так складно, як здається на перший погляд. А програмісти – це звичайні люди, які випробовують пристрасть до створення комп’ютерних програм, ігор і додатків. Щоб писати код не треба бути генієм: досить мати мотивацію, інтерес і дисципліну. Якщо ви відкриті для нового і готові застосовувати набуті навички на практиці, то програмування стане для вас не лише корисним досвідом, але і приємним проведенням часу. Звичайно, є по-справжньому складні завдання, які здатні вирішити тільки люди з дуже великим досвідом, але це швидше виключення, а не правило.

2. Треба добре знати математику

Поширена помилка, що для програмування треба добре знати математику. Насправді, успіх в програмуванні не залежить безпосередньо від математичних здібностей, а на початкових порах вистачить і шкільних знань алгебри. Формально, програмування – це написання детальних інструкцій комп’ютеру для виконання певних завдань. Це як створення рецепту для приготування торта. Треба уміти зважувати, рахувати калорії, відрізняти круглу форму від прямокутної, описувати послідовність дій. Ніякої вищої математики, ніяких інтегралів і складних формул!

З іншого боку, є області, в яких математика грає велику роль. Наприклад, для створення ігор треба володіти тригонометрією, уміти вирішувати диференціальні рівняння і працювати з матрицями. Але знову ж таки: лише фундаментальні знання. Більше того, для вирішення багатьох завдань можна використати сторонні бібліотеки і плагіни. Якщо вам знадобиться додаткові знання по математиці або фізиці, ви зможете пройти додаткове навчання, почитати книги або знайти інформацію, що цікавить, в Мережі.

3. Програмування не для творчих людей

4. Програмування для “ботанів”

Досить подивитися декілька фільмів, щоб побачити безліч стереотипів про програмістів: білий чоловік в окулярах з розпатланим волоссям, який мешкає в підвальному приміщенні з множиною моніторів, а харчується заварною локшиною.

Багато людей побоюються, що стануть такими ж, якщо почнуть програмувати. Особливо цей страх поширений серед жінок, яким важко знайти зразок для наслідування в технічних областях. Проте, мужчина-“ботанік” – це стереотип. Програмісти не обов’язково ведуть самітницький спосіб життя: вони бувають товариські і часто мають захоплення, не пов’язані з програмуванням. Серед них є музиканти, танцюристи і спортсмени, так що немає підстав вважати, що програмісти чимось відрізняються від працівників інших професій.

Програміст В’ячеслав Бахмутов після зайняття тайським боксом. Розробник в Dropbox.

5. Треба мати особливий талант

Багато людей вважають: щоб стати програмістом, треба народитися з особливим талантом, який закладений в геномі людини. Проте за мільйони років еволюції не було нічого подібного програмуванню. Гену програмування просто нізвідки з’явитися. Здатність людини до створення ефективних програм – це результат докладених зусиль, як результат наполегливих тренувань – спортивні досягнення.

6. Програмування – це нудно

Враження від зайняття чим-небудь залежить від відношення до справи. Люди, захоплені програмуванням не вважають його нудним, інакше навіщо б вони їм займалися? Це стосується будь-якого зайняття: людина сама визначає, що йому нудне, а що цікаво. У свою чергу сфера створення програмного забезпечення дає людині вибір області, в якій він хоче працювати: програміст може писати мобільні застосування, створювати сайти і веб-додатки, а може писати ПЗ для космічних машин, літаків і автомобілів. Навички програмування дозволяють працювати в найрізноманітніших галузях: від сільського господарства до ракетобудування. Користувачами ваших програм може бути як вузький круг фахівців, так і багатомільйонна аудиторія людей по всьому світу. Хіба це може бути нудно?

7. Ви перестанете спілкуватися з людьми

Поширений міф, що програмісти – це самотні вовки, які проводять половину життя за комп’ютером, відгородившись від інших людей. Програмування дійсно вимагає зосередженої роботи, але не більше, ніж будь-яка інша серйозна діяльність. Проте, між робочими сесіями програмісти багато спілкуються усередині своїх команд, а також з колегами з інших відділів: згуртованість команди розробників позитивно позначається на якості кінцевого продукту. Програмісти відвідують безліч конференцій, організовують клуби за інтересами і просто люблять веселі компанії, що не часто можна зустріти в інших професіях.

8. Треба багато запам’ятовувати

На щастя, мова програмування не іноземна мова, в якій для розуміння базових речей треба пам’ятати мінімум 2000 слів. Більшість мов програмування мають схожий синтаксис, що містить близько 50 конструкцій, що управляють, які при частій практиці не вимагають цілеспрямованого заучування. Те, що ви не можете запам’ятати, ви завжди можете знайти в Мережі або в офіційному керівництві. Пам’ятати все не лише не обов’язково, але і не раціонально: деякі знання забуватимуться або спотворюватимуться в пам’яті. Навіть відомі програмісти признаються у тому, що не завжди можуть згадати простий алгоритм. Крім того, сучасні інтегровані середовища розробки мають спливаючі підказки, що допомагають згадати ті або інші інструкції.

Підказки в IDE PyCharm від JetBrains

9. Треба знати усі алгоритми

Алгоритми – основа програмування. Деякі з них прості, інші для розуміння вимагають особливих знань. Проте ви не повинні знати їх напам’ять. Коли я вчився програмуванню, я міг записати алгоритм сортування 5-6 способами і вказати відмінності, переваги і недоліки кожного. Сьогодні я згадаю від сили 2-3 назви алгоритмів сортування, не кажучи вже про реалізацію, але це не означає, що я став гірше програмувати: без практики матеріал швидко забувається.

У реальній роботі від програміста не вимагається уміти писати бульбашкове сортування, тому що фундаментальні алгоритми вже реалізовані і відлагоджені так, що мають хороші показники продуктивності і надійності. Ці алгоритми можуть поставлятися як модулі, що підключаються до початкового коду, або як частину самої мови програмування. Сучасне програмування зменшило число рутинних операцій в процесі створення ПЗ, що звільнило програмістові час для вирішення дійсно корисних завдань. Проте розбиратися в алгоритмах все-таки варто.

10. Мені не вистачить усидливості, щоб писати стільки коду

Професійні програми містять десятки тисяч рядків коду, що лякає початкуючих програмістів. Проте для написання програм розробники використовують одні і ті ж мовні конструкції. Це як в іноземній мові: для розуміння 80% що відбувається, досить знати 2000 слів (а не 50 000, які є в мові). Комбінуючи різні слова і фрази, ви зможете розмовляти з будь-якою людиною. У програмуванні схожий принцип, тому програми, будучи складеними з однієї безлічі конструкцій, що управляють, можуть вирішувати широкий клас завдань.

Звичайно, на перших порах написати велику програму, працюючу як годинник, буде завданням нездійсненним, проте розвиваючи свої навички, ви можете добитися ефективності в декілька сотень рядків коду в день, потім в годину і так далі. Як тільки ви освоїте на практиці основні інструкції і прийоми, 10 000 рядків коду здадуться дитячою грою. Хоча, з іншого боку, уміння вирішити завдання мінімальним числом інструкцій ніколи не було зайвим.

11. Програмування – це несерйозно

“Програмування це несерйозно”, – сказала мені одногруппница, дізнавшись, що я буду розробником. Її чоловік працював шахтарем, ризикував життям, а я хотів присвятити життя комп’ютерам. Проте кар’єра програміста може завести вас дуже далеко, навіть до шахт: програмісти, що створюють програми для добувних машин, допомагають зробити процес добування ефективнішим і безпечнішим. Куди вже серйозніше?

12. Мені потрібний потужний комп’ютер

Багато новачків вважають, що для програмування потрібний потужний комп’ютер і 5 моніторів. Це не так. Отримати початкові навички програмування можна і на звичайному комп’ютері, який ви маєте в розпорядженні, а якщо на нім можна запустити ігри, то і для програмування він підійде. Комп’ютерні ігри або браузер вимагає більше ресурсів, ніж програми для запуску початкового коду, такі як компілятор і інтерпретатор. Вони так само не вимагають великого екранного простору, тому N моніторів вам ні до чого.

Гілфойл і його 7 моніторів. Комедійний серіал “Кремнієва долина”.

13. Комп’ютерний код занадто складний для розуміння

На перший погляд, комп’ютерні програми здаються занадто складними і незрозумілими. Ок, тоді погляньте на китайські ієрогліфи. Непідготовлена людина побачить в них лише набір карлючок, проте, близько 1,3 млрд жителів планети можуть спокійно читати, писати і розуміти китайське письмо. Комп’ютерний код набагато простіший за ієрогліфи або інші реальні мови. Його не треба вимовляти або розуміти на слух, а набір базових інструкцій складає 50-100 для однієї мови програмування.

14. Я створив веб-сайт, значить, я програміст

Насправді, ні. Створення сайтів частенько не вимагає знання ні HTML і CSS, ні основ програмування взагалі. Професійні веб-розробники володіють безліччю технологій і мов програмування. Усупереч слоганам веб-курсів, отримати такі знання не вдасться за один місяць, не кажучи вже про інші міфічні терміни. HTML, CSS, PHP, JavaScript, клієнтська оптимізація, бази даних, клієнт-серверна технологія, SQL, Apache, системи контролю версій – це лише невелика частина технологій, з якими веб-розробники стикаються щодня. Проте, не треба лякатися: варто тільки докласти до цього зусилля. Свій перший сайт я створив в 2002 році на HTML і CSS, коли вчився в 11 класі. І це було захоплююче. Якщо і ви маєте азарт до створення красивих і зручних веб-сайтів, то стаття про колір у веб-розробці допоможе зробити це зайняття цікавішим.

15. Програмісти усі пишуть з нуля

Якби програмісти писали увесь код з нуля, то ми б не побачили стільки різноманітних і корисних програм. Сучасна програма складається з сотень тисяч рядків коду, і велика його частина вже була написана раніше іншими розробниками. Програмісти часто використовують сторонні бібліотеки, а також код, який вони написали самі для інших проектів. Це сильно спрощує і прискорює створення великих програм, у тому числі ігор і операційних систем.

Міфи про навчання програмуванню

16. Навчання закінчується після проходження курсів

Навчання не закінчується після освоєння мови. До того ж, вивчити базовий синтаксис мови не так складно, складно навчитися застосовувати його на практиці. Навчання ніколи не зупиняється: якщо ви припините вчитися, то через деякий час ви втратите отриману навичку. Щоб не допустити цього, знання вивченого матеріалу корисно підкріплювати практичним зайняттям. Як і при вивченні іноземних мов, довгі перерви в навчанні можуть так само негативно позначитися на результаті навчання.

17. Щоб стати програмістом, треба закінчити університет або технікум

Щоб стати програмістом, не обов’язково йти в університет. Необхідна інформація є в інтернеті. Онлайн-курси, книги, форуми, тематичні сайти – усе це дозволить вам мати багаж знань, порівнянний з рівнем знань випускників ВНЗ. Вам навіть не треба виходити з будинку. Звичайно, прибічники старої школи скажуть, що у ВНЗ краще пояснять базові концепції і математику, але як ми з’ясували раніше, в програмуванні зовсім не треба обчислювати інтеграли.

З іншого боку, хороші викладачі прискорять розуміння вами теорії і складних концепцій, але не обов’язково витрачати на це 5 років у внз. Ви можете просто знайти викладача і позайматися з ним індивідуально. Хоча багато працедавців і бажають бачити в колективі дипломованого фахівця, мало хто з них відмовить в працевлаштуванні людини без диплому, але зі знанням справи, досвідом і хорошим портфоліо.

18. Спочатку треба вивчити увесь синтаксис

Синтаксис мови програмування – це правила, по яких розробники пишуть програми. Звичайно, знання синтаксису дозволяє повністю використати можливості мови для вирішення завдання, але знання це не зобов’язане бути доскональним. Базових конструкцій мови вистачає, щоб писати прості програми. При необхідності ви завжди зможете розширити свої знання про використовувану мову. Як показує практика, роки розробки не гарантують, що ви знатимете усю мову повністю і до кінця: мови програмування розвиваються, набуваючи нових можливостей, вивчення яких є цікавим зайняттям, але не завжди необхідним.

19. Я зможу навчитися програмуванню, подивившись декілька уроків

Освітні компанії і курси обманюють, коли обіцяють навчити програмуванню за декілька годин або днів. Звичайно, кожна людина навчається у своєму темпі, є багато методик і ефективних способів вчитися, але, щоб стати програмістом, вимагається значно більше часу. Короткої лекції або перегляду уроку на YouTube недостатньо.

20. Стати програмістом легко

Як би не переконували в рекламі, навчиться програмувати складніше, ніж ви думаєте. Але здійснимо, якщо ви дійсно хочете стати професіоналом і заробляти на цьому, або вас притягають комп’ютери і створення чогось нового. Проте програмування це не володіння однією мовою. Це цілий набір навичок: робота з репозиторієм коду, взаємодія в команді, декомпозиція великого завдання на дрібні, ведення документації, тестування, саме кодування на мові програмування, причому часто не на одному. Щоб стати професійним програмістом, доведеться освоїти багато супутніх технологій і методик, що вимагає часу, сил і завзятості. Самодисципліна і мотивація в таких справах – ваші головні помічники. Втім, як і у будь-якій іншій справі.

21. Це занадто довго

Написати першу програму ви зможете вже через 2-3 дні після початку навчання. Звичайно, ця програма матиме мало користі, і ви не зможете на неї заробити, але, можливо, вона розв’яже якусь вашу просту проблему. Це вже щось. Очевидно, писати осмислені програми ви почнете не відразу, але цей час обчислюється місяцями, а не роками. Якщо приділяти програмуванню багато часу і сил, то можна почати заробляти набагато раніше чим через 5 років, як це прийнято у ВНЗ.

22. Я ніколи не наздожену крутих програмістів

Новачки часто ставлять питання: “Як можна порівнятися з людьми, які програмують багато років” ? Не так складно. IT- індустрія постійно росте, і знання досвідчених програмістів швидко застарівають. Їм доводиться постійно вчитися і удосконалюватися, щоб бути конкурентоздатними. Тому після того, як ви освоїте базові навички, ви будете приблизно на одному рівні з досвідченим розробниками. Більше того, ви будете навіть у вигіднішому положенні, особливо якщо справа стосується нових технологій. Програмісти до кінця триматимуться за перевірені часом і знайомі їм технології, поки вона повністю не зживе себе. Ви ж можете освоїти будь-яку область, яка тільки набирає популярність. Використайте відсутність досвіду як перевагу.

23. Є кращий курс або сайт для навчання програмуванню

У інтернеті є сотні ресурсів, на яких можна навчитися програмувати і тисячі думок про те, як це краще зробити. Але кращого курсу, учителя або книги немає. Вам самим належить знайти таку програму навчання, яка підійде саме вам. Зареєструйтеся на декількох ресурсах, погортайте книги, подивіться відео-уроки, дізнайтеся про курси програмування поряд з будинком або роботою, сходьте на пробне зайняття, а потім виберіть той формат навчання, який вам краще підходить. Можливо, це буде відразу декілька способів: онлайн-курси + книга або зайняття з викладачем + рішення завдань на спеціальних сайтах. Головне, менше вірте рекламі, а більше пробуйте.

24. Я навчуся програмуванню, швидко зроблю додаток і розбагатію

Стати мільйонером – відмінна мета. І програмування зможе допомогти, але не варто спокушатися. Біл Гейтс, Марк Цукерберг, Павло Дуров або Сергій Брин – усі вони не стали мільярдерами за один день. Їм знадобилися роки навчання і наполегливої праці. Якщо ви чекаєте через 2 тижні навчання написати свою MMORPG, крутий сайт і мобільний додаток, то вимушений вас розчарувати: так це не працює. Програмування не місце для швидких і легких грошей. Проте програмування відкриває величезні можливості як для кар’єрного зростання, так і в створенні власного бізнесу.

25. Починати краще із складних мов

Коли ви приходите в перший клас, нікому в голову не прийде відразу розпочинати з інтегралів, навіть множення ви вивчите тільки в другому класі. Так само і з програмуванням: хочете зберегти мотивацію і швидше отримати результат – розпочинайте з простих мов, як Python. Як тільки ви освоїте основи програмування, ви легко перейдете на складніші технології і мови програмування ніби C++ або Objective – C.

26. Усі курси по програмуванню однакові, можна вибрати будь-кого

Ні, усі курси різні. Їх ведуть різні викладачі, які використовують різні методики навчання і мають свою власну манеру пояснювати матеріал. Немає гірших або кращих курсів: вам треба вибрати ті, які підходять саме вам. У більшості випадків є тестові періоди або можливість повернути гроші, тому спробуйте декілька варіантів, перш ніж зупинитися на чомусь одному.

27. Щоб стати програмістом, необхідно витрачати 30 хвилин в день

На жаль, цього недостатньо. Навіть займаючись по дві години в день, ви освоїте лише базові навички програмування, яких вистачить на невеликі програми “Для себе”. Але якщо ви хочете вийти за межі хобі і стати професійним розробником, то вам треба повністю зануритися в програмування.

“На піку свого навчання я проводив за комп’ютером по 16 годин в день. Для цього доводилося прогулювати інститут і на якийсь час закинути спорт. Але це того коштувало”, – Микита Шультайс

Міфи про обмеження

28. Я занадто старий для програмування

Не можна бути занадто старим (чи молодим), щоб вчитися програмуванню. І не лише програмуванню. На щастя, бажання досягти успіху не обмежується віком. Бажання вчитися, і готовність застосувати отримані знання з практики дозволять вам добитися добрих результатів незалежно від віку. Тому навчитися програмувати можна у будь-якому віці, так само як у будь-якому віці можна вивчити іноземну мову.

29. Він занадто молодий для програмування

Часто батьки використовують вік дитини як стримуючий чинник для початку навчання програмуванню. Звичайно, існує різниця в моделі навчання дітей і дорослих, але сам по собі вік не повинен стояти на заваді для початку зайняття програмуванням, як він не є перешкодою, щоб віддати свою дитину на хокей або гімнастику. Вже з 8-9 років діти прекрасно розуміють базові концепції програмування і створюють свої перші програми, наприклад на мові Scratch. До речі, про мови і середовища програмування для дітей ви можете дізнатися тут детальніше.

Школа дитячого програмування на Scratch

30. Жінкам не місце в програмуванні

Звичайно, чоловіків-розробників значно більше, ніж жінок, але це не означає, що жінки не можуть або не повинні програмувати, особливо за наявності інтересу. Є багато успішних жінок-розробників. Цікавий факт: першим програмістом у світі була якраз жінка – Ада Лавлейс. А Марисса Майєр однієї з перших приєдналася до команди програмістів Google. Проте, багато жінок не притягає програмування, як чоловіків не притягає парфюмерна промисловість. Проте це зв’язно не із складністю професії, а, швидше, з соціально-економічним тиском і особистими інтересами жінок. Немає ніяких об’єктивних причин жінці не ставати програмістом. У чоловіків і жінок варіанти і шляхи розвитку кар’єри однакові.

Міфи про можливості програмістів

31. Усі програмісти – хакери

Іноді програмістів порівнюють з хакерами, причому в негативному значенні цього слова. Хакери-порушники намагаються отримати несанкціонований доступ до ресурсів, тоді як рядові програмісти виступають за збереження даних. Саме по собі зайняття програмуванням не робить вас хакером в сенсі “фахівця із злому”.

32. Усі програмісти зобов’язані уміти лагодити техніку

Навіть якщо ви самі так не вважаєте, так думатимуть родичі, сусіди і друзі. Варто тільки натякнути, що ви програміст, вас відразу попросять полагодити принтер і допомогти купити ноутбук. Програмісти не зобов’язані розбиратися в техніці, у тому числі комп’ютерною. З іншого боку, природна цікавість може підштовхнути до розбору системного блоку, заміни жорсткого диска і купівлі обтискових кліщів, але це не основна робота програміста. Програміст пише програми, тоді як фахівці з ремонту лагодять техніку.

Міфи про інструменти розробника

33. Одна мова краща, ніж інші

Програмісти люблять хвалити мову, на якій програмують. Часто можна почути про те, що та або інша мова краща за інших. Але правда в тому, що кожна мова служить певній меті, і не можна однозначно сказати, що одна мова краща за інше. Це все одно що запитати яка мова краще: італійський або французький? Залежить від країни, в якій ви знаходитеся. Проте є мови, які краще підходять для початківців, – наприклад Python. Але ви можете почати і з Java, C# або навіть C++. Деякі мови краще підходять для математичних розрахунків, для управління ресурсами комп’ютера. Виходячи з цього, користь конкретної мови програмування можна визначити лише у рамках певного завдання. І часто завдання вимагають знання декількох мов. Тому мови працюють разом, а не один проти одного.

34. Усі мови програмування однакові

Часто вважають, що усі мови програмування – це лише варіації рішення однієї і тієї ж задачі. Але це не завжди так. Різні мови програмування використовуються для вирішення різних завдань. Python хороший для навчання, створення сайтів і обробки даних, JavaScript використовується для створення динамічних веб-сайтів, на C++ пишуть складний софтвер, для якого важлива продуктивність, PHP – найпопулярніша мова для розробки сайтів, на Swift створюють додатки під iPhone. Як бачите, різні мови підходять для вирішення різних завдань, і професійні програмісти часто володіють відразу декількома з них.

35. Круті інструменти гальмують процес навчання

36. Треба вивчати молоді мови

Python з’явився в 1991 році, а З++ в 1983, але це не означає, що вони застаріли, і треба вивчати нові або модні мови. Мови програмування постійно оновлюються, в них додають нові синтаксичні конструкції, розширюються бібліотеки. Це як автомобілі: перший Mercedes створили більше 100 років тому, але нові моделі випускають щороку. Вивчайте ту мову, яка вирішуватиме поставлені завдання. Хочете почати програмувати, то подивитеся на Python; хочете робити сайти – те PHP або JavaScript; цікавить мобільна розробка – Swift (iPhone) чи Java (Android).

37. Справжні програмісти пишуть на C++

А справжні водії користуються тільки механікою і раз на тиждень перебирають двигун автомобіля в гаражі. “Елітні” програмісти вважають деякі мови програмування відстійними. Наприклад, довгий час так відносилися до PHP, а зараз те ж саме говорять про JavaScript, при спробі використати його на стороні сервера. Проте PHP потужна і популярна мова, на якій був написаний Facebook, Вконтакте і мільйони інших сайтів. Немає крутих або відстійних мов, є мови, які вирішують конкретні завдання. Усе інше – це вкусовщина і упередження. Вибір мови програмування не повинен навішувати на програміста ярлик ” недокодера” або який-небудь інший.

38. Я програміст, оскільки освоїв HTML І СSS

На жаль, HTML і CSS це не мови програмування. Цей факт не може оспорити ні їх важливість у веб-розробці, ні широке поширення. Але знати HTML і CSS абсолютно необхідно усім веб-розробникам, і частенько саме з цього треба починати свою кар’єру. HTML і CSS бажано так само знати тим, хто хоч якось пов’язаний з інтернетом.

39. Веб-програміст не напише нічого серйозного

Подивіться на Facebook, Вконтакте і тисячі інших сайтів. Їх створили веб-розробники.

Веб-розробник і підприємець Марк Цукерберг. Створив найпопулярнішу у світі соціальну мережу.

40. Щоб стати професіоналом, досить освоїти одну мову

Професійні програмісти володіють декількома мовами і безліччю допоміжних технологій. Адже програмування це не лише написання програм (кодування), це і соціальні навички, і уміння писати документацію і тести, і навичка розділення великого завдання на дрібні, і багато що інше. Навіть щоб розробити невеликий сайт, необхідно знати HTML, CSS, JavaScript, PHP або інша серверна мова. З одного боку, засмучує, що професіоналові мало знати одну мову. З іншого боку, після освоєння однієї мови інші мови вивчаються значно швидше.

Міфи про кар’єру програмістів

41. Я швидко зможу заробити багато грошей

Багато курсів програмування хвастають тим, що ви зможете заробляти від 2 тис. дол в місяць, варто вам лише освоїти програмування. Проте це не так. Заробляти так і вище цілком реально, але не відразу. Можливо, вам буде потрібно декілька років, щоб дійти до такої зарплати. Зарплата програміста залежить від його кваліфікації, досвіду і портфоліо, а у новачка цього немає. Проте, це не означає, що повинне пройти декілька років, перш ніж ви почнете заробляти.

42. Я ще не скоро почну заробляти

Багато початкуючих розробників думають, що зможуть заробляти, тільки коли стануть професіоналами. Проте, це не зовсім так. Досвідчені розробники з портфоліо багато заробляють, але це не привід декілька років набивати руку в очікуванні перших грошей. Є багато невеликих проектів на сайтах ніби fl.ru, де початкуючі розробники можуть спробувати свої сили. Професіоналам там нецікаво, а ви зможете отримати досвід і заробити свої перші гроші. У міру зростання навичок, досвіду і портфоліо, ви зможете брати складніші проекти і більше заробляти. Альтернативним варіантом є пристрій на роботу стажистом або юніором, де ви зможете працювати над реальними проектами і швидко вчитися.

43. Я швидко знайду роботу, оскільки на програмістів великий попит

На ринку дійсно дуже великий попит на програмістів, але не на початківцях. Більшість компаній шукають розробників з досвідом в 2-3 роки. Тому один з кращих варіантів – стажуватися в середній або великій компанії, або влаштуватися юніором в невелику фірму. Компанії звертають увагу на портфоліо, і, якщо ви закінчили курси і нічого не напрограмували, навіть для себе, то ви не будете цікаві.

44. Працедавець сам мене знайде

Багато випускників ВНЗ і курсів вважають, що раз на програмістів великий попит, то працедавці самі їх знайдуть і запропонують кращі умови, тому вони сидять склавши руки і чекають. І доки вони чекають, інші розробники активно рекламують себе, відправляють резюме в компанії, що цікавлять їх, створюють особисті сайти, заповнюють профіль з соціальних мережах, підключаються до проектів на GitHub. GitHub – це соціальна мережа для програмістів, де кожен розробник може опублікувати свій початковий код, щоб його бачили інші люди. Ви можете приєднатися у будь-якому проекту і поліпшити його. Працедавці дуже цінують таку роботу.
Не важливо, який крутий ВНЗ або курси ви закінчили, треба бути дуже активним в пошуку роботи.

45. Усі програми вже написані

З цим міфом уперше я зіткнувся в школі, коли моя вчителька німецької мови дізналася, що я хочу стати програмістом. Вона сказала, що це безглуздо, оскільки усі програми вже написані. Відтоді пройшло більше 15 років, а кількість програм і затребуваність програмістів стала ще більше. І найближчим часом нічого не зміниться, адже навіть написаний код доводиться правити і доповнювати, що вимагає кваліфікованих кадрів.

46. Навички програмування потрібні тільки програмістам

Навички програмування корисні не лише розробникам програм, але і фахівцям в інших областях: біологам, політологам, економістам, статистам, фізикам. Освоївши основи програмування і декілька популярних бібліотек, вони можуть розширити свої можливості в обробці інформації і автоматизації рутинних завдань. Так, відомий SEO- фахівець Олексій Трудов освоїв основи PHP і JQuery і почав писати невеликі скрипти для автоматизації своєї роботи.


За матеріал висловлюємо вдячність Shultais Education Blog.

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Trends: програмування, чому не варто ставати програмістом, програмування це

Коментарі 3

  • Відмінна мотивуюча стаття! Я вважаю, що головне бажання освоїти програмування і звичайно ж цілеспрямованість. Як і в багатьох інших галузях, щоб домогтися успіху в програмуванні, необхідно бути творчою особистістю, адже ти твориш щось нове і для цього потрібна фантазія. Я не навчалася цьому мистецтву, але коли почала програмувати, мене затягувало все більше і глибше. Це дуже цікаво і це наше майбутнє!

  • Тут теж можна не погодитися з деякими пунктами. Наприклад, те, що “програмування – це несерйозно”. Це вже давно не мiф. Так можуть казати виключно нашi бабусi, яких навчити користатися скайпом – вже є досягненням! Вони все життя пропрацювали на “нормальних” роботах, тому те, що ми сидимо за комп’ютерами стiльки часу, вони спримають як те, що ми граємось постiйно та “нiчого не робимо”. Їм важко зрозумiти, що це теж дуже важка праця i далеко не iграшка. Але зi всiм iншим можна погодитись. Дякую за статтю.

  • Дуже цікава та пізнавальна добірка міфів. Те що більшість компаній шукають розробників з досвідом, так це так само і в інших галузях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *