Ідея і створення веб-додатка Br.Asst.-Browser assistant


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

“Один з найважливіших уроків, викладених комп’ютерній індустрії, полягає в тому, що для користувача цінність комп’ютера визначається переважно якістю і різноманіттям наявних програм. Ми всі, зайняті в цій індустрії, засвоїли цей урок; хтось вчився на чужих помилках, а хтось – на своїх”.

Біл Гейтс “Дорога в майбутнє”

Від заснування веб-агентства CHEERS! Unlimited ми орієнтувалися передусім на створення веб-додатків, не збираючись обмежуватися лише розробкою персональних і корпоративних веб-сайтів. Кожний подібний веб-додаток – це інструмент для розв’язання певних задач; вони створюються спеціально для повсякденного використання; справа розробників – зробити їх простими і зрозумілими у використанні, але головне – максимально ефективними серед наявних аналогів (або якщо навіть немає таких).

 

 

“Адже, зрештою, значення має тільки коефіцієнт корисної дії для певного індивіда”.

 

При цьому аудиторія, яка використовує ці інструменти, потенційно може налічувати як тисячі користувачів, так і бути корисною лише вузькому колу зацікавлених осіб.

Насправді, для професійного розробника однаково важливо відчувати свій вклад, як у вузькоспеціалізований додаток, так і в набагато багатогранніший масовий продукт.


Проблема безвідповідального поводження користувача зі своїм програмним забезпеченням, далеко не нова. Тим більше проблеми браузерів (витоки її лежать ще в ранніх роках використання Інтернету), яку покликаний частково розв’язати Br.Asst., а саме: коректне відображення і працездатність веб-орієнтованих систем повсюдно поширеними браузерами і основними їх версіями.

Багато веб-розробників стикалися з неприємностями, коли доводиться змінювати зовнішній вигляд або функціонал своїх додатків через вимоги до сумісності зі старими версіями браузерів. За часів прискореного розвитку доступного їм інструментарію для візуальної маніфестації клієнтських інтересів дуже часто виникають ситуації, коли зробити “ось так” – краще за все, просто чудово, але не можна, бо “ось так” не працюватиме в “давньому” Internet Explorer 8, а у серйозних людей і вимоги прописані, і масовий користувач у них не знає, що таке “браузер”.

“У зв’язку з цим розробники повинні встановлювати для себе певну планку, нижче якої вони опускатися не хочуть, або не бачать сенсу, або просто не можна – у вигляді мінімально необхідної версії браузера клієнта, де їх продукт гарантовано виглядатиме і працюватиме коректно”.

І навіть незважаючи на добросовісне тестування на різних операційних системах і в різних версіях популярних браузерів все одно знаходяться користувачі, які вважають за краще, наприклад, надійну, безвідмовну та все ж безнадійно застарілу Opera 12.


Безглуздо і непрофесійно у відповідь на обурення нового власника сайту радити його клієнтам використати браузер останньої версії. Набагато здоровіший варіант – змусити саму систему говорити користувачеві, що вона, можливо, виглядатиме і працюватиме погано, якщо користуватися нею через браузер трирічної давності.

“У зв’язку з особливостями менталітету: так склалося, що комп’ютеру люди іноді довіряють більше, ніж собі подібним, і поради від імені машини сприймаються на порядок серйозніше”.

Залишимо роз’яснення, що насправді комп’ютер є безглузда річ, необтяжена інтелектом, і спробуємо запропонувати рішення на основі цієї концепції.


Системи, подібні Br.Asst., звичайно, є, але, на нашу думку, їх реалізація є недостатньо оптимальною. Деякі оцінювали браузер за дещо ненадійними критеріями, інші були просто сайтами без відповідної можливості підключити їх до наших проектів, одні навіть хотіли грошей за подібну можливість. А як щодо принципів вільного програмного забезпечення і чарівного світу, де всі розробники – брати? Та і в цілому, використати стороннє рішення в даному випадку було б так само дивно, як співробітникові компанії A, що виробляє смартфони, користуватися смартфоном компанії В. Тим більше коли ми дійсно можемо створити веб-додаток, що сполучає кращі сторони подібних рішень!


  1. Спершу необхідно створити свого роду “стикувальну станцію” між сайтами, які відстежують версію браузера користувача, і офіційними сторінками розробників браузерів, де можна отримати новітні версії.
  2. Визначити браузер користувача через сайт, який використовує Br.Asst.
  3. Зрозуміти, чи відповідає версія браузера користувача новій версії.
  4. Попередити користувача у разі, якщо версія браузера застаріла, бажано перед або на початку роботи з веб-сайтом; вказати на можливість оновлення.

Основні питання з візуальної і функціональної частини системи вирішувалися безпосередньо на етапі створення “стикувальної станції” – базового сайту, куди користувач перенаправляється з веб-сайтів, які використовують Br.Asst., і виконує необхідні дії для оновлення браузера.


Концепції зовнішнього вигляду наших веб-орієнтованих систем багато в чому залежать від атмосфери, в якій вони створюються; атмосфери, навіяної витворами мистецтва і навколишнім світом, що впливають на розробників у процесі візуалізації. Основою представлення Br.Asst. і першого покоління наших веб-додатків власного виробництва послужили статті про концепції теоретичної фізики із серії “для чайників”, а також глибокий амбієнт “Particle Ghost” і “Slow Light” із саундтреку до однієї дуже відомої комп’ютерної гри.

З описаного вище настрою сформувалося бачення часток, що хаотично рухаються в просторі, створюють і розривають між собою зв’язки, доповнені взаємним тяжінням, яке злегка розгонить їх один від одного.

“На деякому абстрактному рівні їх можна сприймати як вузли з’єднань мережі, користувачів, які обмінюються інформацією в Інтернеті, створюють плавний повсякденний процес руху мережевого трафіку”.

Цілісний інтерфейс користувача було задумано представити у вигляді бічної панелі, яка поєднує доречний мінімалізм і водночас дозволяє виконати всі загальні операції із системою.

Логотип Br.Asst є відсиланням до елементів таблиці періодичної системи елементів Менделєєва і може бути легко модифікований для наступних веб-додатків.

Цифра в лівому верхньому кутку – порядковий номер додатка в лінійці подібних інструментів.


При розробці додатка необхідно було розв’язати низку нескладних задач, а саме:

Q: Як визначити, яким браузером користується відвідувач сайту?

A: Практично кожен браузер має рядок самоідентифікації і при з’єднанні передає її серверу, який обслуговує сайт. Виглядає вона, наприклад, так:

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:35.0) Gecko/20100101 Firefox/35.0

Через велику кількість браузерів і систем краще не займатися розпізнаванням своїми силами, а використати готові й підтримувані (а головне – відкриті) скрипти. Ми зробили вибір на користь чудового Device Detector від команди Piwik, який уміє розпізнавати десятки наявних браузерів. Крім інформації про браузер клієнта, Device Detector також повідомляє такі корисні відомості, як пристрій, з якого був здійснений доступ і операційну систему користувача.

Q: Як упізнати останню версію кожного з найбільш популярних на сьогодні браузерів?

Q: Як підключити визначник до цільових сайтів – власне, заради чого все і затівалося?

A: Для цього потрібний API – “Автоматизований Програмний Інтерфейс” – комплекс заходів, який дозволяє зв’язати систему Br.Asst. із зовнішніми сайтами і використати її функціонал віддалено. І якщо вже робити API, то чому б не дати можливість користуватися системою всім охочим? Відповідно під цю справу нами був створений простий інтерфейс взаємодії, з підключенням якого впорається навіть розробник-початківець або веб-майстер. Будь-який веб-сайт, до якого підключений Br.Asst., визначатиме браузер користувача і його версію, а в разі якщо версія застаріла – пропонувати оновлення. Щоб не викликати судоми у замучених спливаючою рекламою користувачів, ми намагалися зробити зовнішній вигляд визначника максимально ненав’язливим, а також дали можливість приховати і більше не показувати блок Br.Asst., якщо так буде бажано.

Залишилося найважливіше – висловити припущення, як створений нами веб-сервіс і API можуть вплинути на користувачів наших сайтів? Кожен, хто тепер переглядає наші веб-сайти через застарілі браузери, буде попереджений і дізнається про можливість оновлення. Також Br.Asst. зможуть використати розробники і веб-майстра для власних проектів.

“Насправді очікуваний прогноз активності користувачів Br.Asst. дуже помірний”.

Головна мета проекту дещо інша – це шанс через ненав’язливу агітацію змінити картину сприйняття веб-сайтів як систем, яким небайдуже програмне забезпечення користувача. Сам же користувач може оцінити вплив браузера на власний спектр вражень від серфінгу в Мережі. Це лише один з багатьох кроків із підвищення якості продукту нами, веб-розробниками, за допомогою можливості вільніше впроваджувати нові технологічні рішення.

“Дуже важливо розвинути у користувачів розуміння, що деяка частина розумної відповідальності при використанні веб-орієнтованих систем залишається за ними”.

Команда веб-агентства CHEERS! Unlimited

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *