Швидкий старт в Java: від установки необхідного софта до першої програми


Дізнайтесь більше про нові кар'єрні можливості в EchoUA. Цікаві проекти, ринкова оплата, гарний колектив. Надсилайте резюме та приєднуйтеся до нас.

Як ви знаєте, Java – одна з найпопулярніших мов програмування у світі і її знання істотно збільшить вашу значущість як програміста. Отже, ви вирішили почати писати цією мовою. Вам знадобиться поставити JDK для того, щоб писати і запускати програми на Java. JDK – набір софтвера, розробленого Oracle, що містить в собі компілятор (javac), середовище виконання (Java Runtime Environment), стандартну бібліотеку мови, приклади і документацію. Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся, як встановити і настроїти JDK на своєму комп’ютері, що таке середовище розробки і які варіанти IDE існують для Java. Також ви напишете свою першу програму на Java.

 

Установка Java Development Kit

 1. Перейдіть на сайт Oracle і завантажте JDK для вашої платформи.
 2. Після завантаження витягніть отриманий архів і запустіть витягнуте застосування.
 3. У процесі установці виберіть варіант “Development Tool” і натисніть ” Next”.
 4. Через деякий час установка завершиться.

Отже, ви встановили Java Development Kit, але це ще не усе. Необхідно настроїти його для вашої системи.

Налаштування JDK на прикладі Windows

 1. Перейдіть в теку %ProgramFiles%Java%версія встановленого вами jdk%bin, натисніть на властивості будь-якого файлу в цій теці і скопіюйте шлях до нього.
 2. Перейдіть у властивості вашого комп’ютера, відкрийте вкладку “Додатково”, натисніть “Змінні середовища”. У вікні, що відкрилося, створіть нову змінну, назвіть її Path, у її значення вставте скопійований раніше шлях.
 3. Тепер найважливіше. Відкрийте командний рядок і наберіть javac, щоб переконатися, що JRE встановлений і налагоджений. Якщо видається список аргументів до команди javac, то вітаю вас, ви успішно встановили і настроїли все, що необхідно для використання Java!

Після установки JDK і JRE не зашкодить встановити на комп’ютер одну з IDE.

Установка IDE

Спершу розберемося, що таке IDE.

IDE (Integrated Development Environment) – це комплекс програмних засобів, використовуваний програмістами для розробки програмного забезпечення. IDE дозволяє з легкістю писати, запускати, відлагоджувати і тестувати код.

Для написання складних програм доцільно використати IDE. Ми розглянемо найбільш популярні.

Блокнот

Так, і у блокноті можна писати код! Для розробки вам потрібно буде усього лише встановити JDK і вказати шлях до неї. Пишете код у блокноті, компілюєте за допомогою командного рядка. Проте, для розробки складних програм це не самий кращий варіант через відсутність яких-небудь додаткових можливостей, присутніх в просунутих IDE.

NetBeans

NetBeans – вибір професійних Java- розробників. У ній є унікальні можливості і інструменти, які дозволять вам зробити вашу програму кроссплатформенною, а код легким для читання. NetBeans підтримує не лише Java, але і інші мови програмування для десктоп і веб-розробки. Вона повністю безкоштовна, скачати її можна з офіційного сайту. Ось лише деякі її можливості:

 • форматування коду;
 • установка сторонніх бібліотек;
 • простий графічний інтерфейс;
 • і багато чого іншого.

Eclipse

Eclipse, як і Netbeans – одна з найбільш популярних IDE. Вона надає вражаючий інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і продуктивне середовище розробки, що дозволяє комфортно розробляти додатки на Java. Скачати Eclipse можна безкоштовно з офіційного сайту. Переваги:

 • можливість форматувати код так, як вам зручно;
 • підтримка розбиття коду на модулі;
 • легкість використання одного і того ж коду в різних проектах;
 • перетягання (drag – and – drop);
 • перегляд вмісту бібліотек;
 • зручний інтерфейс.

IntelliJ IDEA

IntelliJ IDEA – відома IDE для Java, написана, як не дивно, на Java. Укомплектована унікальними інструментами і дозволяє без проблем орієнтуватися в програмі. Знаходження помилок і відладка коду ніколи не були такими легкими, як з IntelliJ IDEA.

JCreator

JCreator – просунута і найшвидша IDE для Java, написана на C++.

Пишемо свою першу програму

Отже, ви встановили і настроїли JDK, JRE і IDE для Java. Який наступний крок? Звичайно ж, написати програму, щоб остаточно переконатися, що все працює і ви готові до вивчення мови. Ви познайомитеся з базовою структурою коду на Java і створите свою першу програму! Варто відмітити, що перед вивченням Java слід ознайомитися хоч би з найпростішими принципами об’єктно-орієнтовного програмування.

Структура програми на Java

У файлі з початковим кодом міститься декілька класів – це частини програми, що мають певні функції. Хорошою практикою вважається розбиття програми на декілька файлів з початковим кодом, кожен зі своїм призначенням. У класах містяться методи – дії, які можуть виконувати об’єкти цього класу. У методі містяться команди, за допомогою яких ви можете отримати бажаний результат.

Перед тим, як приступити до створення програми, необхідно створити проект, а в ньому і файл, в якому розмістимо ваш код. Розглянемо створення проекту на IDE Eclipse, але в інших IDE процес не дуже відрізняється. Cверху виберіть “File”, потім наведіть курсор на “New”, в меню, що відкрилося, виберіть “Java Project”. У вікні, що з’явилося, введіть ім’я проекту і інші потрібні вам налаштування (якщо не упевнені, що робити, то можна просто залишити все як є) і натисніть “Next”. Готово, ви створили проект! Залишилося лише створити в нім клас, в якому ви напишете свою першу програму. Клацніть правою кнопкою миші за вашим проектом (він повинен з’явитися справа) і виберіть “New” → “Class”. Присвойте новому класу ім’я (у цьому прикладі – це first) і натисніть “Finish”.

Приступимо до написання вашої першої програми. За традицією – це програма, що виводить на екран “Hello, world!”.

 public class first{ public static void main (String args[]) { System.out.println ("Hello, world!"); } }

Розберемо по частинах написане нами:

 • public – це модифікатор доступу, визначальний, з якої частини програми може використовуватися наш клас. У вашому прикладі public – це увесь код;
 • class – ключове слово, що показує, що ви оголошуєте клас, а не що-небудь інше;
 • first – ім’я вашого класу. Круглі дужки визначають початок і кінець коду класу;
 • public static void main (String args[]) – оголошення публічного статичного методу (тобто який можна викликати, не створюючи об’єкт класу). Метод в прикладі нічого не повертає і приймає як аргументи масив рядків. Єдина команда в цьому методі виводить в консоль повідомлення “Hello, world!”. Зверніть увагу, замість println можна написати print, різниця лише в тому, що у випадку з println додатково виведеться символ перенесення рядка.

Добре, ви написали вашу першу програму. Тепер її потрібно запустити. Для цього просто натисніть білу стрілку в зеленому гуртку на верхній панелі (при наведенні курсора на неї повинно висвітитися “Run”). Після натиснення внизу відкриється консоль, в якій ви побачите повідомлення “Hello, world!”. Вітаю, ви написали вашу першу програму на Java і готові зануритися в захоплюючий світ цієї мови!

Корисні посилання для подальшого вивчення

Ось декілька ресурсів, які допоможуть вам у вивченні Java:

Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Запоріжжя, Кривий Ріг, Вінниця, Херсон, Черкаси, Житомир, Хмельницький, Чернівці, Рівне, Івано-Франківськ, Кременчук, Тернопіль, Луцьк, Ужгород, Кам'янець-Подільський, Стрий - за статистикою саме з цих міст програмісти найбільше переїжджають працювати до Львова. А Ви розглядаєте relocate?


Trends: як писати програми, Java програми, програма jawa

Коментарі 1

 • Дякую за статтю! Дуже корисна інформація для початківця. Саме важке коли ти нічого не знаєш в програмуванню це сам початок. Не знаєш ні що потрібно, ні як писати код. Але з часом приходить досвід. А тим паче якщо вивчав іншу мову програмування то перейти на іншу значно легше. Навіть якщо синтаксис відрізняєтся, то все одно більшість алгоритмів схожі на різних мовах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *