Чому навчитися програмувати не так важко, як ви думаєте, або Руйнівники міфів про вивчення програмування


Професії IT- індустрії вважаються одними з найскладніших в освоєнні, тому часто новачки, боячись складнощів, втрачають інтерес до вивчення нових технологій. Ми вирішили розвіяти найпоширеніші міфи про складність програмування і допомогти вам раз і назавжди утямити, що навчитися програмувати – не важко.

Програмування – це складно?

Найпоширеніший міф про програмування – програмування вимагає величезних інтелектуальних можливостей. Щоб почати писати код, не треба бути семи п’ядей в лобі: досить мати мотивацію, інтерес і дисципліну. Якщо ви відкриті для нового і готові застосовувати набуті навички на практиці, то ви навчитеся програмувати. Допоможе вам, наприклад, інтенсив “Основи програмування”, який за 2 години дасть вам базову теорію, необхідну для розуміння основних сучасних мов програмування, і перший досвід написання програми. Але для складних завдань також може знадобитися знання із специфічних галузей.

Але у мене не дуже добре з математикою, а її в усіх внз повно.

Наступна помилка полягає в тому, що знання математики – предмет першої необхідності для програмістів. На самій же справі для програмування досить знати базові поняття з курсу шкільної математики. Але тільки на перших порах: подальше ускладнення завдань може зажадати знання тонкощів в певній предметній області. Наприклад, для верстання сайтів або написання мобільних застосувань вам вистачить і тих простих знань, які ви отримали в школі. Проте для Data Science і наукового програмування потрібно знання із статистики, теорії вірогідності і матанализа, які осягнути самостійно вже складніше – але і тут слід пам’ятати, що велику частину складних речей вже реалізували, а вам знадобиться тільки використати їх.

Але мені ще / вужчий X років, напевно, рано / пізно починати?

Усупереч закоренілим стереотипам, не можна бути занадто старим або занадто молодим для програмування. Все залежить від того, чи здатні ви змусити себе вчитися. Звичайно, фізіологія впливатиме на ваші успіхи, але завзятість може компенсувати недоліки, як і ретельний підбір матеріалів для навчання.

А ще я дівчина.

Дивно чути, що жінкам не місце в програмуванні, в той час, як першим програмістом була жінка, Ада Лавлейс, яка склала набір інструкцій для обчислення чисел Бернулли на машині Беббиджа. Звичайно, жінка, що бажає присвятити себе програмуванню, має бути готова до усмішок з боку колег-чоловіків і суспільства в цілому, мовляв, “не жіноча ця справа”. Але в той же час немає ніяких об’єктивних причин жінці не ставати програмістом – все залежить тільки від її бажання.

Бачив я цих ваших програмістів: сидять удома за комп’ютерами, раз на місяць за бичпакетами в магазин виходять.

Згадайте програмістів з фільмів минулого: сутула людина незрозумілої підлоги в окулярах, неохайному одягу, веде дивний спосіб життя, та ще і живиться чем-попало. Це далеко від істини: програмісти нічим не відрізняються від фахівців в інших технічних галузях в цьому відношенні. Сюди ж можна віднести міф про асоціальність програмістів: програмісти часто працюють в командах, а в команді навичка спілкування з людьми потрібна. А ще в команді потрібне знання корисних інструментів, наприклад, Git – познайомитися з ним можна, подивившись безкоштовний відеокурс “Git. Швидкий старт”.

Сидіти і писати код щодня – жахливо нудно, чи не так?

Деякі люди вважають, що програмування – процес, позбавлений якої-небудь творчості. Ця найбільша помилка: код перестав бути просто набором математичних операторів, і тепер до нього сталі застосовні поняття гнучкості, надійності і простоти. Так що програмування – це не лише технічна, але і творча діяльність, для якої, проте, не треба мати дару зверху: програмування – така ж навичка, як і зайняття спортом. Чим більше займаєшся, тим вище шанс успіху.

Гаразд, переконали. Але як краще вчитися?

Освітні інтернет-майданчики зробили отримання знань значно простіше, але в той же час і спотворили світогляди новачків. Початківці часто думають, що після проходження курсів за тією або іншою технологією вони можуть закінчити своє навчання. Такі думки дуже небезпечні. За будь-яких обставин треба бути в курсі подій. Ринок не коштує на місці: сьогодні ти затребуваний, завтра твої знання вже нікому не потрібні.

З іншого боку, переконаність в тому, що університет вирішить усі ваші проблеми, не менш помилкова. Університет, звичайно, дасть вам і диплом, і базові (часто тільки базові) знання, але не факт, що після завершення навчання ви станете затребуваним фахівцем.

І як же бути?

На щастя, є компроміси. Багато університетів дозволяють видалено вивчати програмування, математику і інші необхідні програмістові дисципліни на онлайн-майданчиках ніби Coursera і Udacity. Не можна не відмітити і Geek University, платний онлайн-університет від Mail.Ru Group, за рік навчання в якому ви вивчите усі тонкощі Android – або веб-розробки на спеціальних факультетах і отримаєте не лише теоретичні, але і практичні навички.

Взагалі онлайн-курси програмування – відносно нове віяння, але воно вже встигло стати популярним. Тепер ви стоїте перед вибором курсу. Але якій вибрати? Не варто покладатися тільки на рекламу і ради: виберіть курс з тим викладачем, який, на ваш погляд, добре пояснює матеріал. Спробуйте декілька варіантів. Курсів багато, усі вони різні, для різних аудиторій: вам залишається тільки вибрати.

Порадите щось конкретне?

Наприклад, якщо вам ближче веб-розробка, то варто звернути увагу інтенсив “Основи веб-розробки”. Якщо те, що ви дізнаєтеся, вас затягне, то ви зможете продовжити вивчення цієї теми, благо в Інтернеті дуже багато різного керівництва, книги і курсів.

Ті, хто з дитинства хотів розробляти ігри, теж знайдуть собі курс до душі. Для розробки ігор чудово підходить мова C#, на якому написаний популярний движок Unity. Почати можна з C#, а потім перейти до щільнішого вивчення самого движка. Проте будь-яке питання краще вивчати структуровано, тому ми радимо звернути увагу курс “Розробник ігор”, у рамках якого ви за 4 місяці вивчите усі тонкощі цієї професії, а потім ще і приймете участь в командному стажуванні.

Щоб стати гітаристом, досить витрачати 30 хвилин в день? Щоб стати спортсменом, досить просто поотжиматься півгодини? Немає і немає. Забудьте про те, що C# можна вивчити за 15 хвилин, JavaScript – за 3 хвилини, а HTML – за наносекунду. Якщо у вас є бажання зробити програмування своєю професією, не думайте, що мала віддача дасть вам великий результат. Знайомтеся з різними напрямами розробки і не бійтеся вивчати щось нове.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *