Які перспективи у PHP і чи варто на ньому писати [*]


Наш передплатник прислав питання в редакцію Tproger:

Дуже багато зараз диспутів із приводу PHP. Все ж хотілося б дізнатися – варто продовжувати з ним працювати або шукати іншу мову? І чи є він настільки безперспективним, як то кажуть?

Ми передали його нашим експертам, а отримані відповіді представляємо вашій увазі.


Микола Добровольский, віце-президент Parallels

У світі технологій все досить швидко міняється. І справді, зараз ера популярності PHP вже пройшла. Тому говорять не даремно. Досить просто поглянути на http://githut.info.

Я б порадив зараз дивитися на JavaScript або Python як на найбільш популярні мови в області веб-розробки. Але через декілька років все знову зміниться. Вже зараз багато проектів роблять на Ruby або Lua, які відрізняються ще більшою швидкістю розробки. Ми в Parallels для веб-розробок використовуємо Python і JavaScript.Ігор Сомов, бекенд розробник Avito, викладач

У інтернеті дуже багато міфів про PHP. Є декілька причин їх виникнення :

  • ви почали використовувати PHP 4 роки тому і потім перейшли на іншу мову. Тепер дивно порівнювати стару версію мови з будь-якою сучасною мовою. Подивіться на ChangeLog – ви побачите, що змінилося дійсно багато що;
  • у PHP дуже низький поріг входу, і ви можете швидко почати вирішувати завдання. Так, ви можете писати поганий код, як і у будь-якій іншій мові. Проте, коли ви дійсно розумієте, як працює PHP зсередини, ви починаєте писати якісніший і продуктивніший код. Якщо ви знайомі з базовим синтаксисом, то рекомендую подивитися на сучасні фреймворки: Laravel, Symfony – і дізнатися PHP трохи детальніше. PHP дуже активно розвивається, має величезне професійне співтовариство. Він є однією з найшвидших скриптових мов.

Зараз усі стандартні завдання на бекенде можна вирішити за допомогою PHP, існує величезна кількість готових рішень, підтримка усіх сучасних баз даних і технологій. Багато великих компаній використовують PHP: Facebook, Vk, Mail.ru, Avito.

Але не варто заперечувати, що PHP ще є куди рости. Тому раджу не вірити чуткам, а спробувати PHP самостійно.


Віталій Леонов, Керівник бекенд розробки Avito. Zend сертифікований PHP- розробник.

PHP – це інструмент. Інструмент, який розвивається, має велике ком’юніті, має прекрасну документацію, має великий набір готових бібліотек і рішень. Він прекрасно справляється зі своїми завданнями, добре вирішує потреби бізнесу: швидко стартувати, знайти хорошу команду і зробити продукт. Більшість нарікань до PHP – це вкусовщина та нішеві проблеми, які вирішуються іншими інструментами.

Так що PHP цілком собі перспективний на найближче десятиліття.


Степан Чельцов, генеральний директор агентства “Перший інтернет-проект”

Я думаю, що питання спочатку поставлене некоректно, тому що вибір мови програмування насправді нічого не означає. Потрібно дивитися на мову, відштовхуючись від завдань. У світі дуже багато сайтів, які розроблені на мові PHP, і перехід з однієї мови на іншу – не кажучи вже про фреймворках – дуже тривалий і дорогий процес. Тобто ваше питання можна перефразовувати так: наскільки легко і швидко зможе переходити бізнес з однієї мови на іншу найближчим часом? Відповідь, зрозуміло, в тому, що це дуже дорого!

Кожне питання треба оцінювати з точки зору докладених вами зусиль. Якщо ви вчитеся на програміста і вибираєте мову, виберіть будь-яку. Ту, яка вам подобається, ту й обирайте. Ви завжди знайдете застосування своїм знанням, завжди будете забезпечені роботою, тому що світ настільки потребує програмістів, що ви можете залишитися без роботи, тільки якщо не знатимете англійську мову або ще яку-небудь мову спілкування. Усе інше – тільки плід вашої праці, залученості в улюблену справу.


Сергій Прокофьев, експерт IT- конференції ” Страйк”

У мене таке відчуття, що PHP сто років стояв і ще сто простоїть. Надто багато проектів на ньому, для занадто великої кількості розробників ця мова є основною. Я якось слабо собі уявляю 1С-Битрикс, переписаний на Python. Проте, я тут більше міркую як менеджер, оскільки сам зав’язав з програмуванням на рівні С.


Олександр Павлов, експерт IT- конференції ” Страйк”

Дуже багато рішень написані на PHP і продовжує писатися. Сама мова активно розвивається, з’являються нові фішки в ядрі, росте продуктивність, росте число фреймворків, йде процес стандартизації (PSR). Думаю, що PHP ще довгий час буде затребуваною мовою програмування і займатиме свою нішу у світі веба.Олексій Золотих, експерт IT- конференції ” Страйк”

Наскільки я знаю, у PHP досить багато проблем. Але основна проблема цієї мови – низький поріг входу. Навчитися робити прості речі можна за пару днів або навіть годинника. Важливе те, що уміння генерувати HTML або віртуозно настроювати WordPress погано співвідноситься з програмуванням. Хоча ці навички і дозволяють заробляти непогані гроші.

На PHP можна писати і серйозні речі, але для цього треба знати структури даних, алгоритми, парадигми програмування і багато чого ще.

Сама мова далеко не безперспективна, на ній можна і треба писати. Але при цьому добре б розвиватися у різних напрямах, щоб не перетворитися на настроювача CMS.


Іван Нікітін, експерт IT- конференції ” Страйк”

Чутки про смерть PHP сильно перебільшені.

PHP сьогодні – це 25 % усього інтернету.


Василь Васильков, експерт IT- конференції ” Страйк”

Відповідь “так” на усі питання.

Чи варто продовжувати з ним працювати? Так. Чи варто шукати іншу мову? Так. Чи є він настільки безперспективним, як то кажуть? Так.

Проте, я вважаю, що усі диспути про PHP вже можна припинити. Перше місце в номінації “погана мова” вже років п’ять належить JavaScript, і я не бачу інших, таких же сильних претендентів на це місце.

Тому, кажучи про JavaScript, я відповім точно також. Чи варто продовжувати з ним працювати? Так. Чи варто шукати іншу мову? Так. Чи є він настільки безперспективним, як то кажуть? Так.


Григорій Земсков, експерт IT- конференції ” Страйк”

Популярність мови PHP росте з кожним роком. Це обумовлено тим, що, з одного боку, він простий у вивченні, надає широкі можливості для розробки рішень для веба; а з іншого боку, величезне число популярних CMS реалізоване саме на PHP: WordPress, Joomla, Drupal, DLE, MODx. Усі популярні комерційні CMS також працюють на PHP: Bitrix, Netcat, UMI.CMS. Він підтримується на переважній більшості українських та зарубіжних хостингів. Середовище для веб-розробки можна легко розгорнути на локальному комп’ютері.

У цієї мови є і негативні сторони, спочатку закладені в архітектуру: слабка типізація, велика свобода побудови синтаксичних конструкцій, що призводить у результаті до великого числа помилок і уязвимостей, особливо серед недосвідчених веб-розробників. Але, починаючи з версії PHP 7, розробник мови вирішив частину проблем і підвищив продуктивність приблизно в три рази. Тому PHP навряд чи стане менш популярним в найближчі декілька років, оскільки продовжуватиме використовуватися для веб-розробки.


Алла Клименко, CEO Mad Devs

Серед наших клієнтів PHP все ще має попит. Як правило, це проекти, які ми беремося робити не з нуля, а на якійсь стадії для доопрацювання і супроводу. Якщо проект приходить з нуля, то наш вибір мови однозначно буде не на користь PHP. Ми більше працюємо з Django, React.js і Golang. Більше того, якщо до нас приходить проект, зроблений на PHP і сідає на довгострокову підтримку і доопрацювання, то рано чи пізно ми також намагаємося переписати його з нуля. Загалом, все залежить від цілей і фінансових можливостей замовника.

Однозначно, PHP ще житиме. Але розробникам слід потихеньку все ж перемикатися на щось інше.


Дмитро Сошников, технологічний євангеліст Microsoft, доцент МФТІ, МАІ, викладач дитячого табору JUNIO – R

Краще взагалі не прив’язуватися до конкретної мови. Адже основи алгоритмики однакові для усіх мов програмування, тому з часом виявляється, що перемикатися з мови на мову досить просто. Найголовніше, чому треба навчитися, – це швидко вчитися.

Що стосується PHP, то він підходить для певного круга завдань, а саме для веб-сайтів, як правило, не занадто великих. Для великих корпоративних і високонавантажених систем зазвичай використовують інші технології, засновані, наприклад, на C# або Java. Крім того, C# або Java дозволять створювати не лише веб-сайти, але і мобільні додатки, тобто, з точки зору універсальності, вони безумовно цікавіше для вивчення.


Нагадуємо, що ви можете поставити своє питання експертам, а ми зберемо на нього відповіді, якщо він виявиться цікавим. Питання, які вже задавалися, можна знайти в списку випусків рубрики. Якщо ви хочете приєднатися до числа експертів і прислати відповідь від вашої компанії або особисто від вас, то пишіть, ми розповімо як це зробити.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *