Microsoft анонсувала мову програмування для ще не появивишихся квантових комп’ютерів


Керівник відділу Microsoft з розробки ПЗ для квантового комп’ютера Криста Зграй відмітила:

Ключовою ідеєю було дати людям можливість відчути, яке це – працювати на квантовому комп’ютері, викликати їх інтерес. Адже це допоможе їм швидше прийняти рішення про використання квантового комп’ютера, коли він буде створений.

Саме тому випуск мови програмування, призначеного для нового типу комп’ютерів, і повинен був відбутися раніше появи самого квантового комп’ютера.

Що треба, щоб використати ” квантову” мову програмування?

Для написання подібного коду не треба бути експертом в галузі квантової фізики. Нова мова програмування інтегрована в Visual Studio, яка включає усі утиліти, використовувані розробниками для написання коду і його відладки. Зграй додала:

Новий підхід до програмування сильно не відрізнятиметься від того, що використовується сьогодні.

Система з новою мовою програмування стане доступна в превью-версии у кінці 2017 року і включатиме усі необхідні бібліотеки і посібники користувача для полегшення розуміння основ квантового комп’ютера. Розробники зможуть викликати ” квантові” алгоритми або записувати послідовності інструкцій, надалі використовуваних для роботи програм на квантових комп’ютерах. Усі зацікавлені можуть взяти участь у тестуванні нової мови.

Пропонована система розроблена таким чином, що користувачі зможуть моделювати проблеми, що вимагають до 30 логічних кубитов потужності на своїх персональних комп’ютерах, а при використанні хмарних сервісів Azure – більш ніж до 40 кубитов.

Чи існують аналоги на ринку?

Варто додати, що Microsoft не є єдиною компанією-розробником квантового комп’ютера, що запропонував розробникам спробувати новий підхід. Так, головний її суперник, компанія IBM, підключила декілька прототипів квантових чіпів до мережі Інтернет і надала у вільний доступ для проведення експериментів набір розробника, грунтований на мові Python.

Група американських учених розробила високорівневу мову програмування Quipper, грунтовану на Haskell і краще відповідну для реалізації квантових алгоритмів, чим QCL (грунтований на C). З його допомогою стала можлива реалізація 45 алгоритмів, запропонованих спеціально для квантових комп’ютерів.

Іншим відомим прикладом служить Quantum Computing Playground. Це браузерный WebGL- експеримент для Chrome, що використовує квантовий комп’ютер з графічним прискорювачем, простим інтерфейсом IDE і власною скрпиптовым мовою з функціями відладки і тривимірної квантової візуалізації. Quantum Computing Playground може ефективно імітувати квантові регістри до 22 кубитов обчислювальної потужності.

Коли з’явиться домашній квантовий комп’ютер?

На жаль, до появи першого комерційного квантового комп’ютера ще дуже далеко, оскільки нині вони вимагають майже абсолютних нульових температур, щоб залишатися в стабільному стані. Подібне можуть забезпечити тільки великі лабораторії компаній-розробників.

Джерело: блог Microsoft

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *